Burgos, Burgos 🇪🇸

Cascadas de Tobera

De eerste stop van vandaag was de Cascadas de Tobera, een aantal geinige watervalletjes in dit dorpje net naast Frías. Het water van de rivier de Molinar, stroomt hier door een steile kloof dwars door het dorpje Tobera heen. Over het water was een Romaans-Middeleeuwse brug gebouwd. Een mooi moment om Angelica weer eens op de foto te zetten. Even later hoorden we een belletje: de rijdende bakker ! Hmmm.

Video

Museum of Human Evolution (MEH), Burgos

Vandaag bezochten we dit museum wat speciaal gebouwd is om de archeologische vondsten uit het nabijgelegen Atapuercagebergte uit te stallen en onderzoek te doen. Deze vindplaatsen waar we gisteren waten staan op de Werelderfgoedlijst van UNESCO omdat ze de oudste menselijke resten van Europa bevatten.

Opgravingen.
Opgravingen.
Sabeltandtijger kunstwerk.
Deze katachtige leefde honderdduizenden jaren geleden in Europa en deelde zijn leefgebied direct met vroege mensachtigen, zoals de Homo antecessor in deze regio.
Onderkaak van een uitgestorven soort holenbeer.
Linksboven een fossiele onderkaak van een grotleeuw uit de oude steentijd (3,3 miljoen jaar geleden- 10.000 BC.)
Fossiele menselijke botten uit de Sima de los Huesos-site. De botten zijn ongeveer 400.000 jaar oud en behoren tot een vroege mensachtige.
Fossiele onderbenen en voeten die worden toegeschreven aan Homo floresiensis, een uitgestorven mensensoort. Hij leefde 190.000-50.000 BC.
Fossiel van een Neanderthaler arm en hand. 400.000 jaar oud.
Miguelón, de bijnaam voor het beroemde Homo heidelbergensis-schedelfossiel. 430.000 jaar oud. Hij leefde tijdens het Midden-Pleistoceen.
Fossiele schedel van een grotbeer.

Arco de Santa María, Burgos

Deze poort diende in de 14e eeuw als de belangrijkste middeleeuwse toegangspoort tot de ommuurde stad.

UNESCO. Catedral de Santa María de Burgos

En hoppa. Wéér een UNESCO-locatie voor mijn verzameling. De Catedral de Santa María de Burgos is een van de meest indrukwekkende gotische meesterwerken van Spanje. De bouw begon in 1221 en werd pas 336 jaar later opgeleverd. En wij maar klagen dat het handvat van het linkerbovenkastje in de keuken na drie weken nog altijd niet geleverd is 😂. Het is de enige Spaanse kathedraal die helemaal apart op de UNESCO-lijst staat zonder de rest van de historische binnenstad. 

In het midden van de kerk vonden we de laatste rustplaats van de legendarische Spaanse ridder El Cid en zijn vrouw Doña Jimena. Volgens zijn laatste wens moest zijn paard ook mee het graf in maar dat hebben ze maar niet gedaan. Het paard werd 40 jaar oud trouwens. De vijftiende-eeuwse kapel Capilla del Condestable is zo uitbundig gedecoreerd dat het wel leek op een ‘kathedraal binnen een kathedraal’. 

Video

Het graf van El Cid

Wat Willem voor Oranje voor Nederland betekent zo heeft Spanje El Cid. Deze Castiliaanse ridder leefde van 1043–1099 en hij was een meester op het slagveld en diende zowel christelijke koningen als Moorse heersers. Zijn bijnaam ‘El Cid’ is afgeleid van het Arabische al-sīd, wat ‘de heer’ betekent. Na zijn verbanning door koning Alfonso VI van Castilië en León, trad El Cid in dienst van de Moorse koning van Zaragoza. Daar vocht hij succesvol tegen de christenen en hij had het daar erg druk mee want waar christenen zijn is altijd wel oorlog. Tot op de dag van vandaag wordt hij in Spanje gezien als de ultieme nationale held.

Dit is de Carroza del Corpus Christi, een ceremoniële wagen die wordt gebruikt in de jaarlijkse processie in de Kathedraal van Burgos
Volgens de legende werd deze kist door El Cid gebruikt om twee Joodse geldschieters te bedriegen door te doen alsof hij er goud in bewaarde, terwijl de kist in werkelijkheid gevuld was met zand.

Spanish Food

Als voorgerecht had ik de Visichoise-soep. De kok legde uit dat dit een koude soep is gemaakt van gepureerde prei, aardappelen, uien, room en kippenbouillon. Maar ik wilde hem natuurlijk weer warm hebben. Koude soep is voor mij hetzelfde als warme pudding. Gewoon niet doen.

Als hoofdgerecht hadden we allebei de Bacalao a la Vizcaína, een Baskische gerecht bestaande uit kabeljauwfilets die worden gebakken in een saus gemaakt van rode uien en choricero-pepers.

Binnenstad

Paseo del Espolón

Deze geliefde promenade heeft links en rechts prachtig gesnoeide platanen waarvan de de takken van de bomen zo in elkaar zijn gevlochten dat we lekker koel in de schaduw liepen.

Monasterio de las Huelgas

Dit cisterciënzerklooster werd in 1187 gesticht door koning Alfonso VIII van Castilië. Momenteel huist er nog een kerkelijke gemeenschap. Ook liggen er veel Spaanse koningen begraven.

Ruins of the Monastery of San Antón

Deze ruïne is een van de meest iconische locaties langs de beroemde pelgrimsroute naar Santiago de Compostela. Pelgrims lopen dus letterlijk dwars door het voormalige kerkgebouw heen.  Het klooster werd in 1146 opgericht en deed in de middeleeuwen dienst als een pelgrimshospitaal. Momenteel doet het dienst als pelgrimshostel op basis van een vrijwillige bijdrage want er is geen elektriciteit 😂.

UNESCO. Archaeological Site of Atapuerca

Vorig jaar trok een bericht in de krant mijn aandacht. Er was een menselijk gezicht gevonden van méér dan een miljoen jaar oud. In mijn beleving was het ‘maar’ 500.000 jaar geleden dat de mens Europa had ontdekt. Dit was dus nu dubbel zo lang geleden. Even in perspectief: het oude Egypte ontstond ruim 5000 (!) jaar geleden.

De plek waar deze opgravingen gedaan worden heet Sima del Elefante en daar stonden we vandaag. Dit nieuws zal trouwens 99,9% van alle mensen een bal jeuken. Begrijp ik. Maar voor een archeoloog brengt dit nieuws hetzelfde gevoel als wat de 2-1 gisteren een doorsnee Argentijn bezorgde. Niet dat ik archeologische ambities heb maar de Oudheid (vooral de klassieke oudheid) trekt me gewoon aan. Ik vind het altijd super interessant om hierover te lezen. Op de basisschool bij meneer Feuler hield ik een spreekbeurt over de Germanen en op de brugklas lulde ik een half uur vol over Alexander de Grote en besprak ik de Macedonische Falanx slagorde.

Dat er vroeger gewoon vier menssoorten tegelijkertijd samen hebben geleefd en dat er nu nog maar één menssoort over is van de 15 soorten mens die er ooit waren op aarde en nu dus zijn uitgestorven. Dat er nu nog maar drie soorten olifanten zijn en dat de andere 175 soorten waaronder de Mastodont en de Mammoet, reeds lang zijn uitgestorven. En dan zagen we vandaag jonge mensen met een kwastje en een schepje onderzoek doen in de zijwanden van een rots en ik dacht: de huidige menssoort is nog niet verloren. Er bestaan gelukkig nog mensen die het een bal jeukt dat er bij het Kruidvat 16 soorten lippenstiftjes te koop zijn en bij de DM in Tuddern 22 stuks. Imagine !

https://nos.nl/l/2559259

Abdij San Pedro de Cardeña

Deze abdij werd gesticht aan het eind van de 9e eeuw. De legendarische Spaanse volksheld Rodrigo Díaz de Vivar (El Cid) bracht zijn vrouw Doña Jimena en zijn dochters hier onder toen hij in ballingschap werd gestuurd.

Cartuja de Miraflores

De Cartuja de Miraflores is een prachtig 15e-eeuws kartuizerklooster in de gotische stijl uit de late middeleeuwen in Spanje.

Video

Vrienden van Dutch Traveljunk

Loop eens binnen bij de vrienden van Dutch Traveljunk. Allemaal leuke mensen die ik persoonlijk ken 🙂

Rowan Falchi Jewelry

Rowan leerde ik een jaartje of 12 geleden kennen in mijn stamkroeg. In die tijd was ze al heel kunstzinnig en haar hoofd zat boordevol ideeën. In 2014 studeerde ze af als sieraden ontwerper aan de kunstacademie in Maastricht waar ze het vak goudsmid leerde. Als ik langs haar huisje op de Putstraat loop zie ik vaker een lampje schijnen aan een tafeltje. Achter dat tafeltje maakt ze weer wat héél moois :).

Kijk even op haar website: https://falchi-jewelry.com/

Pascal Verjans

Pascal maakt speciaal voor jou iedere taart op maat, kleur en smaak zoals jij het wilt. Bel even 06-27339770. Laatst nog een taartje bij hem gehaald in Tüddern. Bel even 06-27339770 en bestel die taart !

Café the Groove, Sittard

Eigenaar Patje ken ik inmiddels ook al 15-20 jaar. Vroeger stond Patje vóór de bar en nu erachter. Prima gast en zorgt voor een geweldige stemming in zijn kroegje op de Putstraat in Sittard. Zoek de kroeg eens op ! Véél live-bands !

https://www.facebook.com/cafethegroove

Gastrobar Olijf, Sittard

Beryl en Lars ken ik van het stappen en onze vaste Pinkpop-camping groep. Hele lieve mensen met het hart op de goede plek én een hart voor hun nieuwe zaak. Hun tapas-kaart onderscheidt zich van de andere tapas-zaken. Zeker in de zomer is het op het terras héérlijk toeven en ook binnen is het heel gezellig.

https://www.facebook.com/olijfsittard

Restaurant MEDS

https://www.restaurantmeds.nl/

NOUS – Petits Lofts B&B van Angela & Kay Steuns

Onlangs nog een verrassingsbezoek gebracht aan Angela en Kay uit Sittard. Zij had een zaak in Sittard en hij werkte bij defensie. En wat doe je op een dag. Je pakt je boeltje bij elkaar en vertrekt met de kids naar Frankrijk en begint een bed & breakfast. Halloooo dan !

https://www.facebook.com/NOUSlofts.France

Geef een reactie