Grootste hotel ter wereld
Die akelige man met dat snorretje had grootse plannen voor zijn volk. Nadat de nationaalsocialisten in 1933 de macht hadden gegrepen, werden de bestaande vakbonden verboden en vervangen door het regimegetrouwe Deutsche Arbeiterfront, met de onderafdeling Kraft durch Freude (KdF). De Duitse arbeider moest zich in zijn vrije tijd met steun van de staat kunnen ontspannen, dat zou de arbeidsproductiviteit ten goede komen. Onder KdF viel een breed pakket, van sportactiviteiten, theaterbezoek tot goedkope vakanties en de productie van een betaalbare auto: de KdF-auto kennen we nu als de Volkswagen-kever. Er werden speciale KdF-schepen gebouwd voor cruisereizen, tot dan toe alleen een privilege voorbehouden aan de elite. Ook besloot Adolf een gigantisch hotel te bouwen waar zijn onderdanen twee weken per jaar tot rust konden komen. Dettlef und Gretl konden hier voor een luttele eigen bijdrage van 19 Reichsmark twee weken lang all-in vakantie vieren. ´Prora´ was de naam van dit omstreden nazi-bouwproject uit de jaren ‘30 van de twintigste eeuw. Dit gigantische bouwwerk strekte zich ongeveer vijf kilometer over de meest perfecte locatie met uitzicht op zee. Echter, dit imposante strandresort met zijn 10.000 kamers heeft nog nooit één gast gehad (!). Het voelde zo raar om op deze plek te lopen. Niet alleen binnen maar ook buiten. Ik bezocht het documentatiecentrum en keek mijn ogen uit.
De bouw van het hotel
Prora kon 20.000 gasten tegelijk herbergen, in kamers van 25 m2. De kamers waren opgedeeld in twee ruimtes: een voor de ouders, de andere voor maximaal vier kinderen. Ik zag op foto’s dat er een zithoekje was, een wastafel en, heel bijzonder in die tijd, centrale verwarming. Daardoor kon het complex negen maanden per jaar open blijven. De kamers keken allemaal uit op zee en hadden grote ramen, waardoor ze ruimer leken dan ze waren. Daarnaast zou er volop vertier in Prora komen: natuurlijk het mooie strand en bij slecht weer waren er twee zwembaden met golfslag, biljartruimtes, een bioscoop, cafés en noem maar op. Er werden pieren aangelegd waar de cruiseschepen van de KdF-vloot konden aanleggen. In Prora konden de nazi’s hun sociale politiek etaleren door de grote hallen die werden aangebouwd. Hier zou Hitler zijn redevoeringen gaan houden en zijn volk oppeppen met zijn toespraken.
Het einde van Prora
Met de Duitse inval in Polen op 1 september 1939 kwamen de werkzaamheden echter stil te liggen. De arbeiders werden ingezet voor de uitbouw van de Westwall, de verdedigingslinie in het westen van Duitsland, en het voltooien van de raketbasis in het nabijgelegen Peenemünde, waar onder andere testen met de V2 plaatsvonden. Hitler ging uit van een vlotte overwinning, zodat Prora na de oorlog snel afgebouwd kon worden. Dit is er dus niet van gekomen. In de DDR-tijd werden hier soldaten getraind en momenteel hebben investeerders het mogelijk gemaakt om er appartementen te bouwen die te koop zijn vanaf 250.000 euro.























