El Calafate, Argentina 🇦🇷

We zitten nu een week in dit kleine, toeristische stadje met 25.000 inwoners. Het appartement wat we hebben gehuurd ligt op een steenworp afstand van het Argentinomeer in het zuidwesten van Argentijns Patagonië in de provincie Santa Cruz. Dit stadje wordt als uitvalsbasis gebruikt om alle hikings en trekkings in de omgeving te doen. We zagen ook overal mensen rondlopen in van die dure outdoorkleding als Northface en Patagonia. Ze gaan met de Nordic walking sticks nog naar de bakker om de hoek hier. En als ze terug naar hun vakantiehuisje lopen laten ze drie keer de boodschappentas uit hun flossen vallen omdat die stokken natuurlijk in de weg zitten. Wij lopen tijdens die hikes gewoon rond in onze jeans en hoodie. En wie stonden er altijd als eerst boven op de berg ?? Nou, huppakee ✌🏻. En dan komen die parels een voor een binnen met hun walking sticks, hijgend als een Belgische trekpony. Niet roken, niet zuipen en alleen maar groene troep vreten de hele dag door. Zo’n vegastakker met nog een stukje gember in de mondhoek van haar gebakjes porum kwam net boven en keek me strak aan met haar meest hulpeloze blik. Ik dacht maar aan één ding: wat zou er vroeger in haar babymelk hebben gezeten ? Kijk maar meisje, we hebben al een sigaretje op ! Eet eens wat meer vlees schattebout !

El Calafate ligt aan het Argentino meer, het grootste meer van Argentinië, met een oppervlakte van 1.415 km² een stuk groter dan ons Ijsselmeer.
In iedere stad of dorp staat een standbeeld ter ere van de gevallenen van de Falklandoorlog. Terwijl, Argentinië was toch de agressor ??
De buurtbakker waar we iedere dag broodjes gingen halen.
De kogelgaten zitten nog in het raam van deze pizzeria waar we aten 😱😂.
Onze eerste vriend: de hond van de buren rechts kwam iedere dag even ‘hoi’ zeggen.
Onze tweede vriend: de hond van de buren links kwam ook iedere dag even ‘hoi’ zeggen.

Peperduur

Argentinië is een erg mooi land. Supermooi om van te genieten. Het enige nadeel zijn op dit moment de hoge prijzen die we hier overal betalen. Het land is niet alleen wereldkampioen in voetbal ⚽️ maar ook in inflatie. Waar bij ons de inflatie per jaar 2-3% is, is dat hier méér dan 100% wat wil zeggen dat ieder jaar de prijzen van goederen zowat verdubbelen. De Argentijnse peso is de afgelopen jaren ontzettend gedevalueerd. In de jaren negentig kenden ze in Argentinië tijden waarin de peso evenveel waard was als de dollar, maar in de jaren die volgden is dit sterk veranderd. Het land heeft sinds 2018 te maken met hyperinflatie, iets dat vóór de jaren negentig ook al een paar keer is voorgekomen. Toch gaat het momenteel wel erg hard. Eind 2018 stond één euro gelijk aan 40 peso, op het moment van schrijven – januari 2025 – is dat al 1100 peso voor één euro. Kun je nagaan hoe hard het momenteel gaat. En dat terwijl Argentinië tussen 1880 en 1920 een van de rijkste landen ter wereld was. Zo betaalden we hier 3,50€ voor een blikje merkloze energydrink wat bij ons bij de Aldi 0,50€ kost. Een Hardrock-magneet die ik verzamel kost hier 45€ i.p.v. 10€ zoals in Spanje bijvoorbeeld. Angelica wilde een nagelvijltje kopen. Hier 6€ terwijl precies dezelfde nagelvijltje (hallo China 🇨🇳 !) bij ons 1,50€ kost. Het zou mooi zijn als de lonen dan ook zouden verdubbelen maar je raad het al: dat gebeurt dus niet. 

Maar goed, we hadden natuurlijk e.e.a. reeds ingecalculeerd maar voor de mensen hier is het erg sneu. Ze kunnen niet aan hun toekomst bouwen zoals een huis of auto kopen en ze breken zich het hoofd of ze wel aan kinderen moeten beginnen. Jonge Argentijnen die we tegenkwamen in hostels zinspelen daarom al een tijdje om te verkassen naar een buurland of zelfs Europa. Ondanks de hele hoge armoede in dit land hebben we tot nu toe géén last gehad van opdringerige straatverkopers, bedelaars noch werd ons geld afhandig gemaakt. We kwamen alleen maar leuke, vriendelijke en behulpzame mensen tegen. Diep respect voor dit volk wat zo geslagen wordt door haar eigen overheid en ondanks alle ellende en onzekerheid de moed er in blijft houden. 

Leuke huisjes in het centrum van het dorp.
Overal de Parrillas, de typische Argentijnse steakhouses.
Shopping mall.
Kunstenaarsmarkt.
Één dagje regen.

Appartement

Een klein knus appartement maar wel veel hommeles met de verhuurster. Via booking.com had ik een prijs gezien die goed was. Na een week daar te zijn geweest kreeg ik op de laatste dag de rekening via Paypal. Die was ineens 50% hoger. Hallooo !

Uitzicht over Lago Argentino vanaf de plek van ons appartement.
De zwartmaskeribis loopt hier in Patagonië gewoon rond in de voortuintjes.
Uitzicht van ons appartement.

Parrilla’s

Hoewel de ranglijsten nog weleens verschillen, is Argentinië een constante in de top 3 van de consumptie van rundvlees. Het land staat dan ook wereldwijd bekend als een waar paradijs voor carnivoren zoals ik. Een plek waar het altijd een onsje meer mag zijn. Met de nationale BBQ, de parrila’s, als lichtend voorbeeld. Onze zomerse BBQ’s, hoezeer ik ook mijn best doe, steekt er altijd nog schraal bij af. Als BBQ liefhebber keek ik verlekkerd naar de grote stukken vlees boven het open vuur. Bij voorkeur vlees rechtstreeks van de pampa’s. Zonder al al te veel gedoe en geklooi met BBQ-sausjes, gewoon naturel. Mooie hompen vlees met exotische namen als ‘bife de lomo’ (ossenhaas) of ‘bife de chorizo’ (entrecote) roosteren Argentijnse gauchos op speciale grills waarvan de roosters zo zijn geconstrueerd dat ze overtollig vet afvoeren. Argentijnen houden niet van rook en al te rood vlees maar wel van Archuras, orgaanvlees. Denk dan aan ‘Rinones de novello’ (nieren van jonge runderen), de chunchulines (schapendarmen), of gegrilde hartzwezerik. Alles wat ooit een hartslag heeft gehad knalt men hier op het vuur 🔥. 

Chopen, een echte Parrilla waar we vijf keer in een week tijd zijn gaan eten. Zoooo lekker !
Schapendarmen.
Van alles wat.
Guanaco (lama).
Varkentje aan het spit.
Lamsvlees.
1000 pesos is ongeveer 0,90 euro.

Vrienden van Dutch Traveljunk

Loop eens binnen bij de vrienden van Dutch Traveljunk. Allemaal leuke mensen die ik persoonlijk ken 🙂

Rowan Falchi Jewelry

Rowan leerde ik een jaartje of 12 geleden kennen in mijn stamkroeg. In die tijd was ze al heel kunstzinnig en haar hoofd zat boordevol ideeën. In 2014 studeerde ze af als sieraden ontwerper aan de kunstacademie in Maastricht waar ze het vak goudsmid leerde. Als ik langs haar huisje op de Putstraat loop zie ik vaker een lampje schijnen aan een tafeltje. Achter dat tafeltje maakt ze weer wat héél moois :).

Kijk even op haar website: https://falchi-jewelry.com/

Pascal Verjans

Pascal maakt speciaal voor jou iedere taart op maat, kleur en smaak zoals jij het wilt. Bel even 06-27339770. Laatst nog een taartje bij hem gehaald in Tüddern. Bel even 06-27339770 en bestel die taart !

Eetcafé San Blas, Schin op Geul

Met eigenaar/kok Johnnie heb ik heel wat leuke momenten beleefd in onze stamkroeg Tapas. John dook vroeger wel eens van de bar af en ik ving hem dan op. Slecht voor de rug maar goed voor de borrelpraat. Samen met zijn vrouw Sonja runnen ze nu dit zuid-Amerikaanse restaurant. Wil je lachen vraag dan naar zijn beroemde broodje ‘gitaar’ als je daar gaat eten ! Of vraag eens naar de beroemde sok van hotel Atlanta in Amsterdam !

https://www.facebook.com/eetcafesanblas

Café the Groove, Sittard

Eigenaar Patje ken ik inmiddels ook al 15-20 jaar. Vroeger stond Patje vóór de bar en nu erachter. Prima gast en zorgt voor een geweldige stemming in zijn kroegje op de Putstraat in Sittard. Zoek de kroeg eens op ! Véél live-bands !

https://www.facebook.com/cafethegroove

Gastrobar Olijf, Sittard

Beryl en Lars ken ik van het stappen en onze vaste Pinkpop-camping groep. Hele lieve mensen met het hart op de goede plek én een hart voor hun nieuwe zaak. Hun tapas-kaart onderscheidt zich van de andere tapas-zaken. Zeker in de zomer is het op het terras héérlijk toeven en ook binnen is het heel gezellig.

https://www.facebook.com/olijfsittard

Restaurant MEDS

https://www.restaurantmeds.nl/

NOUS – Petits Lofts B&B van Angela & Kay Steuns

Onlangs nog een verrassingsbezoek gebracht aan Angela en Kay uit Sittard. Zij had een zaak in Sittard en hij werkte bij defensie. En wat doe je op een dag. Je pakt je boeltje bij elkaar en vertrekt met de kids naar Frankrijk en begint een bed & breakfast. Halloooo dan !

https://www.facebook.com/NOUSlofts.France

Geef een reactie